5 Втори трик за Мекотели

5 Втори трик за Мекотели

5 Втори трик за Мекотели

Blog Article



Тялото на животните наподобява червей. Морски мекотели, обитаващи колонии на хидровидни и корали, по които пълзят. Специализираният им начин на живот е причина да се редуцира голяма част от мантийната обвивка, ктенидиите и отчасти крака.

Този метод  се състои от мрежеста торба или метална кошница, монтирана на рамка, която се изтегля през морското дъно. Рамката е проектирана като лемеж и има назъбени стоманени ръбове, които орат морското дъно и го повреждат.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Минерализираната раковина на мекотели се съхранява добре във фосилни пластове. Поради тази причина мекотелите често са използвани като ръководна вкаменелост, която улеснява датирането на изкопаемите пластове.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Двучерупчестите имат уста, сърца, черва, хриле, стомаси и сифони, но нямат глави, радули или челюсти. Тези мекотели притежават абдукторни мускули, които при свиване държат двете половини на черупките си затворени.

Двучерупчестите животни се заравят в пясък или утайки на морското дъно или в коритата на реките; те имат тънки, меки черупки, въоръжени с твърди върхове, и те се отварят в твърди повърхности като дърво или скала. Свободно движещите се двучерупки, като миди, използват мускулестите си единични крака, за да копаят в пясък и меки утайки;

Видовете октоподи донякъде се различават по организацията на мозъка си и тъй като са проучени само няколко, никой не знае дали всички са еднакво надарени. Рой Колдуел, изследовател на октоподите от Калифорнийския университет в Бъркли, казва: „Някои, които съм виждал в лабораторията, изглеждат от глупави по-глупави.“ Кои например? „

Органите за равновесие се наричат статоцисти и се намират в предната част на главата при охлювите, предната част на тялото при мидите и в защитните хрущялни гнезда на главата при главоногите. Инервират се от церебралните ганглии.

Моноплакофорите се длабокоморски мекотели опремени со школки слични на капачиња.

Во морфолошки поглед, на мекотели мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

Маллускът може бавно да се движи по дъното. За целта той има специално устройство - дебел мускулен орган - „крак“, който, ако е необходимо, е стърчан от мивката. Двойни мекотели принадлежат към типичните вторични животни, тъй като тяхната токсичност, често много силна, зависи от храната, която получават.

Схема на действие на радулата. В сиво е радулата, в жълто – одонтофора, в розово – мускули протрактори, в синьо – хранителен субстрат Храносмилателната система започва с уста разположена на главата, предната част на тялото или хобот. Преминава в устна кухина, в която се изливат слюнчените жлези. Продължава в глътка, хранопровод, често гуша, стомах, средно и задно черво (ректум).

Храносмилателната система е сложно устроена. Състои се от уста, устна празнина, глътка, хранопровод, стомах, двуделен черен дроб, тънко черво, задно черво и анус.

Report this page